czwartek, 15 sierpnia 2013

Czy warto jeść dziczyznę?

W Gdańsku do 18 sierpnia króluje Jarmark Dominikański. Jest to miejsce gdzie można dostać wiele tradycyjnych wyrobów wykonanych przy użyciu rąk i naturalnych składników, a nie za pośrednictwem maszyn oraz utrwalaczy, utleniaczy i innych składników chemicznych.
Można również znaleźć wiele stoisk, na których oferowana jest dziczyzna. Moim zdaniem najlepszymi wyrobami mogą pochwalić się Litwini.
Jest to bardzo dobra okazja, aby zaopatrzyć się w mięso, które jest wyjątkowe i posiada wiele wartościowych składników. W Polsce mało jemy tego mięsa, częściej sięgamy po wyroby powstałe ze zwierząt hodowlanych, a powinno być odwrotnie.
Mięso z dziczyzny posiada bardzo dużo witaminy B2, B5, B6. Posiada zdecydowanie mniej tłuszczu niż wołowina, czy mięso drobiowe.
100 g tego mięsa posiada zaledwie 115 kcal. 
Dodatkowo bogate jest w magnez, fosfor, wapno, żelazo, aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć, oraz większą ilość cennych witamin.
Warto wspomnieć również o tym, że dziczyzna nie ma w sobie tyle antybiotyków, składników chemicznych co mięso hodowlane. Zwierzęta żywią się tym co w danej porze roku jest dostępne w ich otoczeniu.
Zalecam więc zmniejszenie spożycia mięsa hodowlanego na rzecz wyrobów z dziczyzny.
Niestety jest to mięso zdecydowanie droższe od tradycyjnych wyrobów jednak ich wartości odżywcze są nieocenione.

Na  zdjęciu jest wiele produktów, które wykonane zostały z sarny, dzika, czy jelenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz