piątek, 1 listopada 2013

Jak prawidłowo przygotować produkty do mrożenia

W naszych zamrażalnikach mrozimy zazwyczaj mięso, włoszczyznę, pierogi. Rzadko się zdarza żebyśmy mrozili coś innego. Jest to nieuzasadnione ponieważ mrozić można tak naprawdę wszystko,wyjątkiem są; sałata, czosnek, rzodkiewka oraz produkty, które zawierają w sobie surowe jaja. Minimalna temperatura, w której powinniśmy mrozić to ok -18 stopni. 
Podstawowe wskazówki jak prawidłowo zamrozić poszczególne produkty:

Zanim zaczynamy mrozić owoce i warzywa dobrze jest osuszamy na papierowym ręczniku, żeby nie robiły się w czasie mrożenia grudki powstałe w wyniku zgromadzenia się nadmiernej ilości wody. 
Przed mrożeniem wkładamy produkt do lodówki by się dobrze schłodził, następnie przekładamy je do specjalnych woreczków lub pudełek. Warzywa i owoce najlepiej mrozić od razu po zerwaniu, umyciu i osuszeniu.

1. Kalafior i brokuł najpierw dzielimy na różyczki, zaś przy brukselce należy pamięta by ściągnąć pierwsze liście. Fasolkę szparagową kroimy chociaż na pół i obcinamy ogonki. Szparagi i szpinak najpierw parzymy gorącom wodą, następnie zalewamy zimną. Paprykę przecinamy na pół i wydrążamy z niej środek. Włoszczyznę i buraki kroimy w drobną kostkę lub słupki.

2. Mięsa należy wcześniej umyć. Ryby mrozimy od razu po oczyszczeniu.

Pamiętajmy by na opakowaniu napisać datę kiedy dany produkt został zamrożony abyśmy wiedzieli do kiedy go spożyć (we wcześniejszym artykule wskazane zostało jaki jest dopuszczalny czas przetrzymywania poszczególnych produktów w zamrażalniku)


W dalszej części parę słów o rozmrażaniu:) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz